به سایت اموزش ریاضیات و رمزنگاری خوش آمدید

صفحه اصلی تماس با ما درباره ما نقشه سایت

دسته بندی الگوریتم های رمزنگاری

همانگونه که در تاریخچه رمزنگاری گفته شد بشر از دیر باز به فکر تغییر در ساختار پیام برای پنهان سازی محتوی موجود در آن بود و روشهای متعددی را برای این کار مورد استفاده قرار می داد الگوریتم های رمزنگاری را میتوان در سه دسته زیر جای داد

1 - الگوریتمهای کلاسیک
2 - الگوریتم های متقارن
3 - الگوریتم های نامتقارن

اقدام مشترکی که هر دسته از الگوریتم ها بر روی پیام انجام میدهد را می توانیم در دو بخش جایگزینی و یا جابجائی تفکیک کنیم.

الگوریتم رمز کلاسیک
در گذرشته دور به دلیل عدم وجود ابزارهای محاسباتی طبیعی بود که فرایند رمزنگاری به کمک روش های سنتی که شامل جابجائی و جایگزینی بود انجام شود. با اینکه این عملیات به صورت دستی انجا میگرفت اما دسترسی به محتوی پیام در آن دوره با توجه به امکانات موجود طبیعتا غیرممکن بود. از جمله رمزهای کلاسیک می توان به الگوریتم های رمز نگاری زیر اشاره نمود

1 - رمز سزار
2 - رمز ویگنر
3 - رمز اسکیتال
4 - رمز هیل
5 - رمز پلای فایر

در صورتی که تشخیص داده شود یک متن با کدامیک از الگوریتمهای کلاسیک رمز شده است استخراج متن اولیه بسیار ساده خواهد بود. بنابراین در این دسته از الگوریتمها کوششدر پنهان نگه داشتن الگوریتم مورد استفاده بود.

الگوریتم های رمزمتقارن
در الگوریتمهای رمزنگاری متقارن برخلاف الگوریتمهای کلاسیک هیچ کوششی برای پنهان نمودن الگوریتم مورد استفاده انجام نمی شود. در این دسته از الگوریتم ها برای رمزنگاری از اعداد بخصوصی که بعنوان کلید مطرح میشوند استفاده میگردد در این الگوریتمها گوشش در پنهان نمودن کلید رمزنگاری بین مبدا و مقصد می باشد. از جمله الگوریتمهای متقارن می توان به الگوریتم های رمز نگاری زیر اشاره نمود:

1 - DES
2 - 3DES
3 - AES

این دسته از الگوریتمها به دلیل عملیات جابجائی و جانشانی و یا XOR نمودن داده ها بیشتر برای رمزنگاری داده مورد استفاده قرار میگیرند. یکی از مشکلات این دسته از الگوریتم ها نحوه توزیع کلید بین مبدا و مقصد می باشد. این الگوریتم ها از یک کلید مشترک برای رمزنگاری و رمزگشائی داده ها استفاده میکنند.

الگوریتم ها رمزنامتقارن
برخلاف الگوریتم های متقارن که از یک کلید برای رمزنگاری و رمزگشایی استفاده میشود در روزهای نامتقارن از دو کلید عمومی و اختصاصی برای این فراند استفاده میشود. متن مورد نظر در مبدا با کلید عمومی رمز می شود و با استفاده از کلید اختصاصی در مقصد رمزگشایی میگردد. از این الگوریتم های نامتقارن میتوان در امضای الکترونیک, رمزنگاری داده, رمزنگاری و ارسال کلید, کارتهای هوشمند و ... استفاده می شود. از جمله الگوریتمهای متقارن می توان به الگوریتم های رمز نگاری زیر اشاره نمود:

1 - RSA
2 - ECC
3 - DSA
4 - Diffie-Hellman
5 - ELGamal

الگوریتم های نامتقارن به دلیل اعمال فرایند های ریاضی فاکتورگیری اعدادو یا لگاریتم گسسته سرعت کمتری نسبت به روشهای متقارن دارند. از این الگوریتمها کمتر در رمزنگاری داده استفاده میشود.


تاریخ بروزرسانی
1396/10/01

advertise
advertise
advertise
advertise

نظرات و پیشنهادات خود را با آدرس admin[@]ircrypt(.)com با ما در میان بگذارید
رتبه در سایت الکسا
نقل مطالب سایت با درج منبع بلا مانع است